امروز سه شنبه 26 شهریور 1398
mosalaselm.cloob24.com
0همشهري آنلاين/ اخترشناسان از دريافت سيگنال راديويي که ظاهرا از ستاره‌اي به نام HD۱۶۴۵۹۵ در فاصله ۹۴ سال نوري از زمين در صورت فلکي هرکول ساطع شده‌است، شگفت‌زده‌ شده‌اند.

گروهي بين‌المللي از محققان از رديابي سيگنالي مرموز در مسير ستاره HD164595 خبر داده‌اند، سيگنالي که سال گذشته توسط تلسکوپي روسي به نام RATAN-600 رديابي شده‌است.

به گفته پل گيلستر نويسنده و محقق، کسي ادعاي آن را ندارد که اين سيگنال از سوي تمدن‌هاي فرازميني ارسال شده‌است،‌اما به اندازه‌اي محرک بوده‌است که دانشمندان درخواست رصد دائمي منشا ارسال اين سيگنال را داده‌اند. کاشفان اين سيگنال از پروژه جستجو براي هوش فرازميني، SETI درخواست کرده‌اند تا ستاره منشا را مورد بررسي طولاني و دقيق قرار دهد.

ست شوستاک يکي از اخترشناسان ارشد پروژه SETI اعلام کرد اين موسسه پس از شنيدن خبر رديابي سيگنال مرموز، منشا اين سيگنال را با کمک مجموعه تلسکوپ الن،‌ATA مورد بررسي قرار داده و هيچ مورد عجيبي مشاهده نکرد.

شوستاک و گيلستر يافته‌هاي خود را براي کلوديو ماکونه اخترشناس ايتاليايي که با تلسکوپ RATAN-600 همکاري دارد ارسال کردند. قرار است اطلاعات اين دو محقق در نشست بين‌المللي نجوم در مکزيک به نمايش درآيند. براساس اين گزارش‌ها، يکي از دلايل عجيب بودن سيگنال دريافتي اين است که HD 164595 ستاره‌اي کاملا شبيه به خورشيد است، با اين تفاوت که يک درصد درخشان‌تر است. اين ستاره 4.5 ميليارد سال سن دارد،‌دمايي مشابه خورشيد داشته و حتي ترکيبات عناصر موجود در آن نيز با خورشيد يکسان است.

اخترشناسان حتي سياره‌اي شبيه به نپتون را در مدار دوردست اين ستاره يافته‌اند که HD 164595 b نام دارد و گيلستر احتمال مي‌دهد سياره‌هاي ديگري با ابعاد کوچکتر و بدنه سنگي در مدار اين ستاره وجود داشته باشند که هنوز شکار تلسکوپ‌هاي زميني نشده‌اند.

سيگنال دريافتي از اين ستاره طول موجي برابر 2.7 سانتيمتر داشته و فرکانس آن 11 گيگاهرتز است که آن را به سيگنالي با فرکانس بالا تبديل مي‌کند که تفاوت زيادي با سيگنال تلويزيون‌هاي ديجيتال ندارد. به گفته شوستاک با واقعي فرض کردن اين پديده،‌سيگنال بايد بسيار قدرتمند بوده باشد که توانسته خود را تا زمين برساند. اگر مستقيما زمين را هدف گرفته باشد،‌ براي رسيدن سيگنال به زمين به 50 تريليون وات انرژي نياز است، يعني حجم انرژي مورد نياز براي ارسال اين سيگنال کمي بيشتر از نيمي از انرژي مصرفي کل بشر در يک ثانيه است.

از سويي ديگر اگر سيگنال در تمامي جهات پخش شده باشد، انرژي مورد نياز آن براي رسيدن به زمين چندين برابر شده و به 100 ميليارد ميليارد خواهد رسيد، يعني 100 ميليون برابر بيشتر از انرژي مورد نياز سيگنالي که زمين را هدف گرفته‌است.

با اين همه کسي باور ندارد اين سيگنال از سوي بيگانه‌هاي فضايي باشد. علاوه براينکه هنوز برسر صحت اين سيگنال ترديد‌هايي وجود دارد زيرا محققاني که آن را کشف کردند يک سال پس از کشف خبر رديابي آن را منتشر کردند و اين به آن معني است که اخترشناسان روس درباره درست يا نادرست بودن رديابي سيگنال اطمينان نداشته‌اند. از سويي ديگر RATAN-600 راديوتلسکوپي است که داراي نوعي آستيگماتيسم يا دوبيني است، از اين رو توانايي تعيين دقيق منشا سيگنال را ندارد.

SETI قصد دارد باري ديگر براي يافتن نشانه اي از اين سيگنال ستاره HD 164595 را هدف بگيرد. با اين همه اين احتمال وجود دارد که سيگنال رديابي شده اثر جانبي بزرگنمايي گرانشي باشد؛ پديده‌اي که زماني رخ مي‌دهد که يک جرم بزرگ مانند يک ستاه بافت فضا-زمان را به اندازه‌اي دچار انحنا مي‌کند که مي‌تواند سيگنالي که در پس اين بافت قرار دارد را جمع‌آوري، متمرکز و بزرگنمايي کرده و به سوي زمين بتاباند.تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه